Spojenie výhod okrasného jazera a bazénu

V kúpacej časti biobazénu/kúpacieho jazierka nie sú vysadené vodné rastliny, takže nie sme obmedzený v plávaní. Okolo časti určenej na plávanie sú partie pri brehoch okrášlené vodnými rastlinami. Biobazén/kúpacie jazero poskytuje neopakovateľné zážitky v každom ročnom období. V lete nám dáva radosť z kúpania, v zime z korčuľovania, na jar a na jeseň, keď sa nedá kúpať, je zasa pastvou pre oči. Pri ich prevádzke sa nepoužíva chémia a nevypúšťajú sa ani po ukončení kúpacej sezóny. Počas ale aj mimo kúpacej sezóny (od septembra do apríla) dotvárajú architektúru záhrady a pre svojich užívateľov sú veľmi atraktívne.

 


Návrh a realizácia biobazénov/kúpacích jazierok

Každý biobazén/kúpacie jazero navrhujeme individuálne, zohľadníme pritom nároky a požiadavky zákazníka ako aj možnosti filtračného systému. Takto vzniká dielo šité na svojho majiteľa. Poskytujeme záruku na kvalitu vody. Do záhrady je jazierko komponované tak, aby nerušilo jej celkový vzhľad. Aby bolo vhodné pre kúpanie, odporúčame veľkosť jeho kúpacej plochy aspoň 3 m x 6 m a hĺbku vody v kúpacej časti 1,3-1.6 m. V plytkých pobrežných zónach s hĺbkou vody 0,2-0,4 m sa dá vytvoriť miesto pre kúpanie detí alebo môžeme vytvoriť priestor pre neplavcov. Na hydroizoláciu používame špeciálnu, pružnú hydroizolačnú fóliu, ktorá je odolná proti UV žiareniu, prerazeniu a prerastaniu koreňmi. Fóliu testujeme na vodopriepustnosť.

Filtračný systém

Pre kúpanie je najdôležitejšia kvalita - čistota vody, ktorú zabezpečuje biologický filtračný systém spolu s vodnými rastlinami. Pri priebehu čistenia podstúpi voda približne nasledujúcu cestu: najskôr je z kúpacieho jazierka/biobazénu nasávaná skimmerom, ktorý zadržiava hrubé nečistoty a tak zároveň udržiava vodnú hladinu čistú. Voda z jazierka ďalej postupuje - je nasatá do armatúrnej šachty s čerpadlom, odkiaľ je privádzaná do filtračnej zóny do jazera, kde je prefiltrovaná cez rôzne štrkové a minerálne čistiace zóny. Takto očistená voda sa vracia späť do kúpacej časti. Časť vody je vedená k pramennému kameňu, kde sa okysličuje.V čom spočíva starostlivosť o biobazén/kúpacie jazero?

Je potrebné postarať sa o to, aby sa do jazierka nedostalo nič škodlivého, čo by mohlo rovnováhu narušiť (chemické prostriedky, hnojivá atď.). Vodu nie je potrebné každoročne vypúšťať, stačí len dopĺňať odparenú vodu. Úplná výmena vody sa robí po piatich - desiatich rokoch. Bežná údržba počas sezóny spočíva v čistení kúpacej zóny vodným vysávačom podobne ako pri bazénoch. (vysávač k systému dodáme). Vodné rastliny treba očistiť od odumretých zvyškov. Na jar alebo na jeseň listy rastlín môžeme aj úplne odrezať. 

  

Aké sú výhody  biobazénov/kúpacích jazierok oproti klasickým bazénom?

  • je to kombinácia výhod bazénu a okrasného jazierka
  • netreba dávkovať chémiu - nevyvolajú alergiu
  • voda sa udržiava čistá pomocou biologického filtračného systému
  • sú vhodné aj pre ľudí s alergiou - absencia chemikálií na úpravu vody
  • veľká variabilita tvarových riešení a použitých materiálov
  • vďaka plytkým zónam je v kúpacom jazierku rýchlejší ohrev vody
  • kúpacia sezóna až 4 mesiace
  • v chladnejšom období, kedy sa už nedá kúpať, plní estetickú funkciu
  • dopĺňa záhradnú architektúru, je sa načo pozerať aj mimo kúpacej sezónyNie je voda v kúpacích jazerách príliš studená?

Voda sa v plytkých pobrežných zónach rýchlo zohrieva a dostáva sa do kúpacej zóny. Takto sa kúpacie jazero zohreje na príjemnú teplotu a zostáva teplá aj pre kúpanie v nočných hodinách. Z toho dôvodu je účelné vopred namontovať osvetľovacie telesá do kúpacej zóny. V závislosti od teploty vzduchu je možné kúpanie od polovice mája do polovice septembra.

 

Môžu byť v kúpacom jazere rybky?

Samozrejme kúpacie jazero či biobazén nemôžeme chápať ako typický rybník, ale môžeme mať napríklad 2 kusy rybiek na 60 m2 vodnej plochy, ako na okrasu. nielen že sa dajú v priezračnej vode nádherne pozorovať ale sú aj užitočné, totiž požierajú larvy komárov, z toho dôvodu ich nie je potrebné prikrmovať.

 


Ako často treba meniť vodu v jazere?

V kúpacích jazerách netreba vymieňať vodu. Biologický filtračný systém sa postará o trvalú kvalitu vody. Doplniť treba len odparenú vodu a vodu odsatú vysávačom. V lete odpar môže byť aj 1 cm za deň. Je potrebné ďalej vysávačom odsať nečistoty zo dna jazera a z kameňov. Vtedy odsávame nečistoty spolu s vodou, túto vodu nepúšťajme naspäť do jazera, ale radšej na rastliny v záhrade.

Aké veľké má byť kúpacie jazero/biobazén?

Záleží od toho akú veľkú kúpaciu zónu zákazník požaduje. Ak si klient želá napríklad jazero s kúpacou zónou 3,5 x 8 m čiže 28 m2 vodnej plochy, je potrebné ešte pripočítať 20 - 25 m2 na filtračnú zónu a na nefiltračné brehové zóny. Konečná celková vodná plocha bude teda 50 - 60 m2. V každom prípade ale filtračná zóna musí tvoriť minimálne 20% z celkovej vodnej plochy, zvyšok môže byť využitý na plávanie.

Koľko stojí biobazén/kúpacie jazero s kúpacou zónou 3,5 m x 8 m a s celkovou vodnou plochou okolo 45 -50 m2 ?

Realizácia biobazéna/kúpacieho jazierka pozostáva z nasledovných častí:

1. Výkopové a stavebné práce - vymurovanie kúpacej zóny biobazéna/kúpacieho jazierka. Cena týchto prác sa pohybuje pri rozlohe kúpacej zóny 3,5 m x 8 m okolo 3000 Eur. Tieto práce je možné realizovať aj svojpomocne podľa podkladov vypracovanými Aquapond sro.  

2. Technologická časť realizácie, ktorá obsahuje návrh biobazéna/kúpacieho jazierka, dodávku a montáž 1,5 mm hrubej hydroizolačnej fólie s geotextíliou, skúšku vodotesnosti, skimmer - hladinový zberač, čerpadlá, rozvodovú čerpadlovú šachtu s ventilmi, rozvodné potrubia, biologický filtračný systém, filtračné vrstvy, rastlinné substráty, riečny štrk, pramenný kameň, vodné rastliny, vysávač dnových nečistôt, sieťku, kefku, dekoračné kamene, vodné osvetlenie 300 W/12 V, dažďový prepad,  elektrický rozvádzač a záruku 2-5 rokov. Cena technologickej časti biobazéna/kúpacieho jazierka s vodnou plochou okolo 45-50 m2 sa začína od cca 9.000 Eur.

3. Ostatná doplnková výbava - biobazén/kúpacie jazierko môžeme vybaviť aj napr. protiprúdom, čistiacim robotom, LED svetlami, chrličom alebo kaskádou

Aká je najmenšia možná plocha jazera a koľko stoj?

Najmenšia vodná plocha pre biobazén/kúpacie jazierko je okolo 35 m2, pri ktorej je možné vytvoriť kúpaciu zónu o veľkosti 3 m x 6 m.  Celkové realizačné náklady ( výkopové pr. + stavebné pr. + technologická časť ) pri takejto rozlohe sa pohybujú okolo 11.000 Eur.

Je možná realizácia svojpomocou?

Výkopové a stavebné práce je možné realizovať aj svojpomocne, podľa projektu vypracovaného našou firmou, avšak montáž hydroizolácie a filtračnej technológie kvôli poskytovanej záruke na dielo realizuje výhradne naša firma - AQUAPOND s.r.o.


Plánujete výstavbu bazéna alebo kúpacieho jazierka? Chceli by ste vedieť aké sú možnosti a presné náklady? Máte otázky ohľadne bazénov, prekrytí, technológií alebo doplnkovej výbavy? Poradíme Vám optimálne riešenie do Vašej záhrady. Prosím vyplňte doleuvedený kontaktný formulár alebo nás kontaktujte na tel. číslach 0907 545479 alebo 0911 545479, ďakujeme.

Mal by som záujem o vypracovanie rozpočtu na:
 1. Bazén - keramický kompozit od výrobcu Compass pools
 2. Bazén - fóliový: železobetónové dno a steny bazéna + kvalitná bazénová fólia
 3. Bazén - nerezový - antikorový,
 4. Kúpacie jazierko/biobazén

Úprava vody v bazéne:
 1. kyslíková - bezchlórová AQUADIAMANTE - sóda úprava, ( cena úpravy pre bazén s objemom vody do 50 m3 je cca 10.000 Eur )
 2. chlórová - manuálne dávkovanie chémie:( úprava pH - kys. sírová, chlór - chlórové tabletky, aplik. vločkovača, algicídu )
 3. chlórová - automatické dávkovanie chémie:( pH - kys. sírová, chlór - tekutý chlór...)
 4. soľ-chlórová - ( slaná ) - automatické dávkovanie:( pH - kys. sírová, chlór - plynný chlór...)
 5. biologická - len pri kúpacích jazierkach

Zakrytie bazéna:
 1. nízké bazénové prestrešenie, výška do 1 m
 2. stredne vysoké bazénové prestrešenie, výška medzi 1 m a 2 m
 3. vysoké bazénové prestrešenie, výška nad 2 m

S nasledovným príslušenstvom:
 1. protiprúd pre rekreačné plávanie ( výkon do 80 m3 za hodinu ), cena cca 1500 Eur
 2. protiprúd pre športové plávanie ( výkon 180 - 230 m3 za hodinu ), cena od 3700 - 12000 Eur
 3. ohrev vody tepelným čerpadlom
 4. Vantage - samočistiaci systém - len pri Compasspools bazénoch
 5. automatické čistenie robotom, roboty čistia buď len dno alebo dno aj steny bazéna
 6. masážne trysky
 7. solárna sprcha

Vaše meno a priezvisko: *
Vaša e-mailová adresa: *
Vaša adresa: *
Ďalšie pripomienky:

* Polia označené hviezdičkou sú povinné.

© Copyright 2011 | Jazierka | Tvorba web stránok od Grandiosoft

Tento web používa na poskytovanie služieb, personalizáciu reklám a analýzu návštevnosti súbory cookie. Používaním tohto webu s tým súhlasíte. Viac informácií
SÚHLASÍM